تاریخ انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۶:۴۵:۰۶
دلیران فعال رسانه ای نوشت:
خشک‌سالی؛ بحران 30 سال آیندهٔ ایران
دلیران فعال رسانه ای نوشت: جای تأسف است که امروزه به دلایل مختلفی مانند افزایش جمعیت، پایین بودن بهره‌وری آب، تغییر اقلیم، ضعف مدیریت و برنامه‌های پایدار و .... آب‌های زیرزمینی رو به کاهش رفته و موجب پدیده‌ای بنام خشک‌سالی در کشور شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی عصر مُهر، کلثوم دلیران فعال رسانه‌ای در یادداشت خود در خصوص خشک‌سالی و کم بود نوشت: آب ارزان‌ترین مایع در دنیا است که حیات جانداران و انسان‌ها وابسته به وجود گران‌بهای این مایع است، اهمیت آب به حدی است که در برخی از ادیان آن را مایعی مقدس می‌دانند چنانچه در دین اسلام آب را مهریه حضرت فاطمه زهرا (س) قراردادند که با این توصیف ارزش آب بر همگان مشخص است تا بدان جا که وظیفه‌داریم از این مایع حیاتی همانند جان محافظت کنیم.

لیکن جای تأسف است که امروزه به دلایل مختلفی مانند افزایش جمعیت، پایین بودن بهره‌وری آب، تغییر اقلیم، ضعف مدیریت و برنامه‌های پایدار و .... آب‌های زیرزمینی رو به کاهش رفته و موجب پدیده‌ای بنام خشک‌سالی در کشور شده است.

اندر حکایت کم‌آبی در مناطق مختلف ایران سخن‌ها رانده و رسانه‌های گوناگون به‌طور تفصیلی به مطرح کردن و گوشزد آن به عوامل متصدی جهت اتخاذ تدابیر لازم، به‌منظور چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از بحران خشک‌سالی، گزارش‌ها منتشر کرده‌اند. اما آیا این موضوع کفایت می‌کند؟

موضوع خشک‌سالی ایران، استان و شهرستان مُهر به بحران تبدیل‌شده است، تا جایی که چندی پیش ناسا در گزارشی، مُهر تأییدی بر بحران خشک‌سالی در ایران به‌ویژه حاشیه خلیج‌فارس مطرح کرد که این موضوع زنگ خطر جدی را برای مسئولان کشوری به صدا درآورده است و باید دید که متولیان این حوزه با توجه به این گزارش چه تدابیری را برای حل این بحران اتخاذ خواهند کرد.

 

در گزارش ناسا آمده است بعید نیست بین 30 تا 40 سال آینده بخش‌های وسیعی از ایران به بیابان مطلق تبدیل شوند. تأثیرات گرمایش زمین و عواقب آن همچون خشک‌سالی با حدی جدی است که هشدارها برای مهار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از پیامدهای ناگوار مثل سیل جاری‌شده است.

 

چندی پیش هم حمید چیت چیان، وزیر سابق نیرو نسبت به وضعیت مصرف آب در کشور با توجه به بحران بی‌آبی هشدار داده و گفته بود: "ناچاریم در میزان مصرف آب تجدیدنظر کنیم، زیرا ادامه وضعیت موجود، حیات انسان و ادامه تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار می‌دهد و لازم است با همگرایی در زمینه‌های نظری بتوانیم به یک برنامه مشترک ملی درباره آب و اقتصاد آب‌رسیده و آن را مبنای تصمیم‌گیری‌ها قرار دهیم".

 

بهر روی آنچه حائز اهمیت است، تنها مطرح کردن بحران بی‌آبی در ایران چاره کار نیست بلکه همت کارشناسان، متولیان و متصدیان امر را در سطح کلان می‌طلبد تا به‌طور اساسی برای پیشگیری از وضعیت نامناسب کم‌آبی ایران برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت اجرا کنند و این اقدام مستلزم همکاری‌های بین بخشی دستگاه‌های اجرایی و مرتبط در حوزه آب و حل بحران آن است.

بحران خشک‌سالی، بحران ملی محسوب می‌شود که امروزه کشور را درگیر و موجبات نگرانی بیش‌ازپیش را در سطح کلان فراهم کرده است.

نگرانی بدان جهت که 30 سال آینده، وضعیت آب ایران به چه صورت خواهد بود و این موضوعی است که می‌بایست در سطح کلان و با دقت و اهتمام بیشتری مورد چالش، واکاوی و ارائه راهکار برای پیشگیری مدنظر مسئولین و دولتمردان قرار گیرد.

نگاهی مختصر و کوتاه داشته باشیم به مشکل و کم بود آب در شهرستان مُهر، آیا این خشک‌سالی‌ها و کم بود آب به شهرستان مهر هم رسیده است؟

در یادداشت بعدی به این موضوع آب و خشک‌سالی بیشتر خواهیم پرداخت و اینکه چرا بعضی از مسئولین شهرستان و نهادهای مربوطه این زنگ خطر را نشنیده‌اند و با حضور خود در شهرستان به این امر دامن زده‌اند و تا جایی که رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مهر اجازه کاشت محصولاتی همچون ذرت را در سال جاری به کشاورزان داد و آن‌هم این کشتی که توسط رئیس سابق این اداره ممنوع شده بود و کشاورزان در سال زراعی گذشته این محصول کشت نداشتند و یا هم اگر داشتند بسیار ناچیز بود در شهرستان مُهر، که امیدواریم این زنگ خطر را دیگر نهادها و سازمان‌ها هم در شهرستان مُهر بشنوند.

در یادداشت بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و به موضوع چاه‌های غیرمجازی که در شهرستان وجود دارند و چاه‌های کشاورزی که دارای مجوز هستند ولی آب این چاه‌های کشاورزی به فروش می‌رسد و یا کیلومترها لوله‌گذاری کرده‌اند و به دیگر زمین‌ها و به دیگر کشاورزان می‌فروشند خواهیم پرداخت.

پایان پیام/224224پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
خشک‌سالی؛ بحران 30 سال آیندهٔ ایران

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو