تاریخ انتشار : ۳۰ دي ۱۳۹۶ - ۷:۴۷:۰۹
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت شهرستان مُهـر در گفت‌وگوی اختصاصی با عصر مُهـر:
افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان به آنفلوانزا/به نوشیدن مایعات روی‌آورید
حسن‌زاده کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مُهـر گفت: بیمارانی که از ضعف سیستم ایمنی بدن رنج می‌برند، حتماً باید با پزشکان خود مشورت کنند تا با اتخاذ تدابیر لازم، تا جایی که می‌توانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی عصر مُهـر، رضا حسن‌زاده، کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مُهـر در این خصوص و در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: توصیه‌های مهم پزشکی در جهت پیشگیری و درمان آنفلوانزای H3N2 را بدین شرح اعلام نمود:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده، CDC، برای کنترل این بیماری راهکارهایی را توصیه کرده است.

عامل آنفلوانزای امسال، سویه‌ای بسیار مسری از ویروس آنفلوانزا بانام H3N2 است و به نظر نمی‌رسد که واکسن‌های آنفلوانزای موجود در برابر آن از کارایی لازم برخوردار باشند.

در استرالیا که به خاطر موقعیتش در نیم‌کره جنوبی زمین، توالی فصول برعکس نیم‌کره شمالی است و فصل آنفلوانزا زودتر شروع می‌شود، چنین برآورد شده که واکسن‌های آنفلوانزا فقط ۱۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به H3N2 مؤثر هستند.

افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان به آنفلوانزا در سراسر جهان، بیمارستان‌ها را با ازدحام کم‌سابقه و داروخانه‌ها را با کاهش داروهای این بیماری مواجه کرده است و جالب اینجا است که فصل ابتلا به آنفلوانزا تازه شروع‌شده است و چنین به نظر می‌رسد که این روند تا اواسط بهار ادامه داشته باشد.

بیمارانی که از ضعف سیستم ایمنی بدن رنج می‌برند، حتماً باید با پزشکان خود مشورت کنند تا با اتخاذ تدابیر لازم، تا جایی که می‌توانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند. اگر مشکلی در تنفس پیداکرده‌اید یا احساس ضعف دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

اما برای افراد سالم، بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری آن است که بدانیم این بیماری چگونه منتقل می‌شود، چه تأثیری بر بدن می‌گذارد و چگونه می‌توانیم علائم آن را بهبود دهیم.

درد، کوفتگی و تب، نشانه‌ای است از آن‌که باید به نوشیدن حجم زیادی از مایعات روی‌آورید. نبردی که درون بدن شما آغازشده، آب زیادی مصرف می‌کند. اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که ادرار شما در طول بیماری تیره‌تر شده و شما کمتر از روزهای معمولی به سرویس بهداشتی رفته‌اید. پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل هر ساعت، یک لیوان آب یا نوشیدنی دیگر بخورید و به‌هیچ‌وجه سراغ نوشیدنی‌های الکلی و کافئین نروید.

نوشیدن مایعات به بهبود سردرد و تقویت پاسخ ایمنی بدن کمک می‌کند، زیرا سربازان پروتئینی بدن برای عملکرد بهینه باید با مایعات بدن احاطه شوند. کاهش سطح مایعات بدن، حرکت آن‌ها را مختل می‌کند. یکی از دلایلی که بیماران تمایل بیشتری به خوردن سوپ و میوه‌های آبدار مانند مرکبات و لیموشیرین پیدا می‌کنند، همین است.

هرچند در شرایط بیماری تمایل داریم استراحت کنیم و تمام‌وقت روی تخت دراز بکشیم، اما این وضعیت می‌تواند برای دستگاه تنفسی مشکل‌ساز شود؛ زیرا شش‌ها در این وضعیت مسطح می‌شوند و نمی‌توانند به شکل بهینه سرفه کنند. عدم سرفه به معنی باقی‌مانده ارگانیسم‌های مهاجم درون دستگاه تنفسی است. اگر ویروس‌ها بتوانند به میزان کافی از سلول‌های لوله‌های تنفسی را نابود کنند، راه را برای ورود باکتری‌ها به شش‌ها باز می‌کنند. ورود باکتری‌ها به ریه همان و ابتلا به ذات‌الریه، همان. ذات‌الریه (سینه‌پهلو) تهدید مرگباری است که در موارد حاد بیماری آنفلوانزا پدیدار می‌شود.

اگر ریه‌ها به‌جای وضعیت افقی در حالت عمودی باشند، می‌توان عمیق‌تر و آزادتر نفس کشید و بدن می‌تواند به شکل سرفه، هر ماده زائد را به بیرون پرت کند؛ حتی اگر این ماده زائد، باکتری میکروسکوپی باشد.

کارشناسان CDC توصیه می‌کنند که تحت هر شرایطی، مستقل از تأثیر گسترده یا اندک، واکسن آنفلوانزای سال جدید را بزنید؛ زیرابه نظر می‌رسد که در صورت ابتلا، واکسن می‌تواند از شدت بیماری بکاهد. در سال‌های گذشته، استفاده از واکسن روی ۴۰ تا ۶۰ درصد از افراد در برابر دیگر سویه‌های آنفلوانزا (غیر از H3N2) مؤثر بود.

علاوه بر همه این‌ها، تنفس در هوای تازه و حضور زیر نور آفتاب هم به بدنتان درنبرد کمک می‌کند. پس از فرونشستن تب، تا ۴۸ ساعت احتیاط کنید و در تماس با اعضای خانواده، دوستان یا همکاران دقت کنید تا آن‌ها دچار این بیماری نشوند.

پایان پیام/224224

 پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان به آنفلوانزا/به نوشیدن مایعات روی‌آورید

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو