تاریخ انتشار : ۲۶ دي ۱۳۹۶ - ۷:۳۵:۵۷
اجبار یا اختیار
دریافت اجباری کمک اختیاری/گرفتن پول زور از دانش آموزان
آیا تاوان مشکلات مالی مدارس را باید خانواده دانش‌آموزان بدهند یا وزارت آموزش و آیا رواست که اولیای دانش‌آموزان در مشکلات مالی آموزش کشور سهیم شوند و در کنار این‌همه هزینه‌های طاقت‌فرسای زندگی دغدغه تحصیل فرزندان خود نیز داشته باشند؟

به گزارش سرویس اجتماعی عصر مُهـر، در فضای مجازی شهر مُهـر شاهد دست‌به‌دست شدن یک نامه بودیم که از طرف دبستان آیت‌الله سعیدی شهر مهر به والدین دانش آموزان چنین نوشته‌شده است:

احتراماً نظر به هزینه‌های بالای مصرفی، عمرانی، تجهیزاتی و آموزشی و عدم واریز هرگونه اعتبار دولتی و یا سرانه از ابتدای سال تحصیلی تاکنون به‌حساب مدارس، دبستان آیت‌الله سعیدی با جمعیت دانش‌آموزی 352 نفری جهت اداره امور آموزشی و پرورشی خود نیازمند به مساعدت مالی شما اولیاء محترم و خیر می‌باشد.

امید است با کمک مالی خود ما را در اداره هرچه بهتر خانه دوم فرزندانتان یاری کنید.

 

مطابق مصوبه انجمن اولیاء و مربیان حداقل مبلغ کمک مالی شما مبلغ 50 هزار تومان می‌باشد.

این در حالی است که مسئولان آموزش‌وپرورش الزام آموزش رایگان را در بوق و کرنا کرده و به دفاع از حق تحصیل دانش‌آموزان، دریافت هر نوع وجهی از والدین را خلاف مقررات اعلام می‌کنند، اما می‌بینیم که ریشه‌کنی دریافت وجه نقد از اولیای دانش‌آموزان در حد شعار باقی می‌ماند.

برخی مدارس به اسم همیاری آن‌چنان اولیای دانش‌آموزان را به هر ترفندی نقره‌داغ می‌کنند، داستانی که سردراز دارد و گویا قرار نیست که هیچ زمان به پایان برسد.

در اصل سی‌ام قانون اساسی آمده است که "دولت موظف است وسایل آموزش‌وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد، که متأسفانه در مدارس شهرستان مهر رعایت نمی‌شود و مدارس به هر بهانه‌ای با برچسب مشارکت در امور مدرسه از خانواده‌ها پول دریافت می‌کنند.

درحالی‌که بسیاری از این خانواده‌ها با حداقل حقوق کارگری و گاهی با داشتن چند فرزند از پس هزینه‌های فرزندان محصل خود برنمی‌آیند.

حال در اینجا یک سؤال بی‌پاسخ‌مانده است، آیا تاوان مشکلات مالی مدارس را باید خانواده دانش‌آموزان بدهند یا وزارت آموزش و آیا رواست که اولیای دانش‌آموزان در مشکلات مالی آموزش کشور سهیم شوند و در کنار این‌همه هزینه‌های طاقت‌فرسای زندگی دغدغه تحصیل فرزندان خود نیز داشته باشند؟

این نامه در حالی سایت خبری تحلیلی عصر مُهـر آن را منتشر کرده است که روزهای گذشته دبیرستان امام محمدباقر ع شهر مُهر نیز از هر دانش‌آموز مبلغ 50 تا ۱۰۰ هزار تومان بابت هزینه‌های جانبی مدرسه از دانش آموزان با اجبار دریافت کرده است و حتی دانش‌آموزانی هم که نداشته و یا پرداخت نکرده بودند آن‌ها را از مدرسه به خانه‌هایشان ارجاع داده‌اند تا این هزینه را تأمین و به مدرسه تحویل دهند و روحیه دانش‌آموزان را به چالش کشیده و در برابر همگان غرور آن‌ها را لکه‌دار می‌کنند

امیدواریم اداره آموزش‌وپرورش شهرستان مُهـر و استان فارس به این موضوع ورود کنند و به این سریال‌های اجتماعی پایان دهند.

پایان پیام/224224پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
حسين
|
|

۱۳۹۶/۱۰/۲۶ ۹:۰۷

پاسخ

عصر مهر عزيز من خودم در مدرسه سعيدي دانش آموز دارم ودر جريان مسايل مدرسه هستم ..1-درهيچ جاي اين نامه كه شما زديد بحث كمك اجباري نيست وهيچ گاه به ما نگفتند حتما بايد كمك كنيد بلكه مسايل ومشكلات مدرسه توضيح داده شده است كه جا دارد از مدير محترم وساير كاركنان كه خيلي وقت ها زحمت خارج از وظيفه مي كشند تشكر كنم ..چرا حقايق را وارونه جلوه مي دهيد.2- اگر من پدر يا مادر براي آينده فرزندم 50 هزار تومان ويا بيشتر به مدرسه وجهت ارتقاء سطح آموزش بچه هايمان هزينه كنيم آيا نقره داغ كردن است ...اين ادبيات سخيف جاي تعجب دارد ؟؟ 3-اگر كسي براي آينده فرزندش سرمايه گذاري كند شما رسانه فرهنگي اسمش را چي مي گداريد؟؟؟؟؟؟

م
|
|

۱۳۹۶/۱۰/۲۶ ۱۹:۱۳

پاسخ

با سلام متاسفم برا یه عده ای که هرچیز رو نسنجیده انتشار میدن

حسین
|
|

۱۳۹۶/۱۰/۲۸ ۱۱:۴۵

پاسخ

سلام ما هم دانش آموز داشتیم و دیدیم که در مدارس برای دیافت هزینه چقدر به دانش آموزان تاکید شده و به دفعات مکرر به دانش آموز یادآوری می شود که پول را به مدرسه تحویل بدهند، اگر اختیاری است یکبار گفتن کافی است نیاز نیست به دفعات مکرر به دانش آموزی یادآوری شود و در صورتی که پاکت به دانش آموز تحویل می شود نیاز به پیگیری چندین باره دریافت پاکت نیست که این موارد در مدارس دیده می شود/ و از همه این مسائل که بگذریم خیلی از مردم درآمد بالایی ندارند که بتوانند به مدرسه کمک کنند و کار دولت را جبران کنند/ و به این موضوع هم صحه می گذاریم که واقعا به مدارس بودجه کافی اختصاص نمیابد

دریافت اجباری کمک اختیاری/گرفتن پول زور از دانش آموزان

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو