تاریخ انتشار : ۱۲ دي ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰:۰۳
کارشناس دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس در گفت‌وگوی اختصاصی با عصر مُهـر:
درآمدها باید درست محاسبه و در جای خود هزینه شود/هدف ما در شهرداری‌ها رفاه شهروندان است
کارشناس دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس گفت: هدف کلی ما در مجموعه شهرداری‌ها، رفاه شهروندان است و در جهت رفاه عمومی و فعالیت‌های که می‌خواهد اتفاق بیفتد مستلزم یک سری درآمدها است که هزینه‌هایی اتفاق بیفتد و این درآمدها باید درآمد مشروعی باشد و از راه قانونی وصول شود و به‌درستی محاسبه...

به گزارش سرویس اجتماعی عصر مُهـر، روز گذشته همایش تخصصی درآمدهای پایدار شهرداری‌های جنوب استان فارس در اسیر برگزار شد و در حاشیه این نشست تخصصی مسعود طهماسبی کارشناس دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس در گفت‌وگوی اختصاصی به خبرنگار ما در خصوص برگزاری این همایش در شهر اسیر گفت: تعرفه عوارض شهرداری‌ها به‌موجب قانون شهرداری‌ها در سال می‌بایست تا قبل از 15 بهمن‌ماه باید نصبت به تهیه و تصویب عوارض خود اقدام کنند که مبنای وصول عوارض از شهروندان در سال آینده خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس، دفتر امور شهری استانداری به جهت همسان‌سازی تعرفه عوارض به جهت اینکه عوارضی که شهرداری‌ها می‌خواهد وصول شود و منطبق بر قانون باشد و هیچ اجحافی در حق شهروندان نباشد، و به طبع آن اجحافی در حق شهرداری نشود و بر این اساس یک سری دوره‌هایی در سطح استان برای شهرداری‌ها برگزار می‌شود که در سال جاری استان فارس را به چهار منطقه تقسیم‌بندی شده است و شهرداری‌ها در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند و موارد قانونی، محدودیت‌ها و الزاماتی که وجود دارد به همراه مبانی اصول عوارض به شهرداری‌ها آموزش داده می‌شود.

این مسئول ادامه داد: در این کارگاه‌ها مروری بر آراء دیوان عدالت شد و آنچه مراجع قضایی محدود کرده‌اند به‌موجب قانون و امکان وصول آن‌ها نیست به شهرداری‌ها یادآوری شد که در تعرفه‌های خود پیش‌بینی کنند.

 

وی خاطرنشان ساخت: هدف قانون‌گذار از تدوین تعرفه عوارضی به‌منظور شفاف‌سازی در وصول عوارض توسط شهرداری‌ها است و هرچه به سمت شفاف‌سازی برویم مطمئناً از برکات آن بحث اعتمادسازی شهروندان است و شهروندان به مجموعه مدیریت شهری اعتماد بیشتری خواهند کرد و بهتر اخلاق اسلامی رعایت خواهد شد و از هرگونه اجحاف در حق شهروند و شهرداری جلوگیری می‌شود و موجب آن خواهد شد که درآمدهای قانونی شهرداری‌ها در این مسیر راحت‌تر وصول شود و به نوع دیگر یک فرهنگ‌سازی در حال انجام است.

طهماسبی خاطرنشان ساخت: اگر عوارض شهرداری‌ها نخواهد از مسیر قانونی طی شود مطمئناً هم در نحوه وصول باید تردید کرد و هم نحوه محاسبه و از طرفی دیگر یک سری آسیب‌ها در جامعه ایجاد خواهد شد و بحث چانه‌زنی‌ها در جامعه راه خواهد افتاد.

مسعود طهماسبی تصریح کرد: تأکید ما بر این است که شهرداری‌ها حتماً تعرفه عوارض خود را بر مبنای مسائلی که گفته می‌شود تهیه کنند.

این کارشناس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در این مسیر یکی دیگر از اهدافی که دنبال می‌شود بحث توانمندسازی نیروهای شهرداری است و امروز روش‌های کسب درآمد در شهرداری‌ها نصبت به گذشته متفاوت است و درآمدهایی که درگذشته شهرداری‌ها به‌راحتی وصول می‌کردند دیگر محقق نمی‌شود که می‌طلبد به سمت الزامات نوین تأمین مالی در شهرداری‌ها پیش برویم.

وی یادآور شد: امیدواریم این نشست‌های تخصصی ویژه شهرداری‌ها با چالش و مشکلات کمتری در حوزه درآمد روبرو شوند که اگر این رخ بدهد قطعاً خدمات بهتری می‌توانیم به شهروندان در شهرداری ارائه دهیم.

مسعود طهماسبی کارشناس دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس در بخش پایانی صحبت‌های خود و در جواب خبرنگار ما گفت: هدف کلی ما در مجموعه شهرداری‌ها، رفاه شهروندان است و در جهت رفاه عمومی و فعالیت‌های که می‌خواهد اتفاق بیفتد مستلزم یک سری درآمدها است که هزینه‌هایی اتفاق بیفتد و این درآمدها باید درآمد مشروعی باشد و از راه قانونی وصول شود و به‌درستی محاسبه و در جای درست هزینه شود.

پایان پیام/224224

 


پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
درآمدها باید درست محاسبه و در جای خود هزینه شود/هدف ما در شهرداری‌ها رفاه شهروندان است

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو