تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳:۰۰
وزیر کشور در شیراز:
شهرداری ها دچارمشکلات ساختاری هستند/ نگاه به شوراها نباید کاملا سیاسی باشد
وزیر کشور گفت:‌ مدیریت شهری یک مساله کاملا ساختاری است که شهرداری ها در این زمینه با کمبود این نوع مدیریت مواجه هستند و می توان گفت شهرداری های ما دچار مشکلات ساختاری هستند.

به گزارش سرویس سیاسی عصر مُهـر، عبدالرضا رحمانی فضلی سه شنبه در آیین بهره برداری از فاز دوم خط یکم مترو شیراز گفت:مدیریت شهری یک مساله کاملا ساختاری است که شهرداری ها در این زمینه با کمبود این نوع مدیریت مواجه هستند و می توان گفت شهرداری های ما دچار مشکلات ساختاری هستند.

وزیر کشور افزود:‌برخی آسیب های ما ساختاری است و ما لایحه جامع شهری را به مجلس فرستاده ایم.

وی ادامه داد:‌ در شهرداری ها با خلاء عظیم منابع پایدار درآمدی مواجه هستیم،عمده تامین منابع ما در شهرداری ها از ساخت و سازها است و چون کمبود منابع دارند به سمت تراکم فروشی و نادیده گرفتن برخی قوانین رفته اند که باعث شده چهره امروز شهرها آرامش بخش نباشد. 

وزیر کشور گفت:‌ آلودگی هم یک مساله ساختاری است، هرچه برای کنترل آن حرکت می شود از آن طرف منشاء و منبع آن که در اختیار دستگاه های دیگر است کنترل نمی شود و شهرداری ها نمی توانند کاری کنند.

رحمانی فضلی بیان کرد:‌یکی از مسائل و مشکلات دیگر حاشیه نشینی است، هرچه ما در این زمینه کار کنیم اما چون منبع ایجاد آن مهاجرت است باید منشا و مبدا آن را درست کنیم و این با درست کردن نظام برنامه ریزی، بودجه ریزی و نظام مالیاتی میسر می شود.

وزیر کشور اظهارداشت:‌یک نگاه ما به حال و مجموعه شرایطی است که الان باید درست کنیم و یک نگاه هم باید به آینده داشته باشیم.

مردمسالاری دینی و رای مردم 

وزیر کشور همچنین گفت:‌رایی که نمایندگان مجلس به دولت دادند و رایی که مردم به شوراها دادند، جلوه های مردم سالاری دینی است و اگر خداوند را به خاطر این مردم سالاری دینی شکر کنیم کم است.اینکه مردمی توفیق می یابند سرنوشت خود را تعیین کنند، خیلی مهم است.

رحمانی فضلی ادامه داد:‌البته ما اشکالاتی هم داشته ایم در این سال ها اما امروز بعد از 39 سال همه ضعف ها را پوشانده ایم و اثبات کرده ایم که مردم حکومت را از خودشان می دانند، حکومتی برگرفته از اندیشه دینی و مبتنی بر اراده ملت. 

وزیر کشور گفت:‌ نمایندگان مجلس با درک عمیق و کاملا آگاهانه و متعهدانه و صادقانه با قضیه رای اعتماد برخورد کردند و باید به این مجلس احسنت گفت.

رحمانی فضلی اظهارکرد: نمایندگان براساس حق گرایی، تجربه و شایسته سالاری و بر اساس نیاز کشور به حرکت و توسعه و بر اساس هماهنگی با دولت به دولت رای دادند.نمایندگان ما با پختگی اقدام کردند، البته نمایندگان باید در ادامه سوال کنند، انتقاد کنند و اگر اشکالی هم بود برخورد کنند، این حق نمایندگان است.

وزیر کشور گفت:‌ما به دنبال توسعه کشور و توسعه پایدار همه جانبه هستیم، برنامه وزارت کشور هم در دور قبل که توصیه رئیس جهوری بود و هم این دوره مبتنی بر توسعه همه جانبه است هم در اقتصاد مبنای کار ما توسعه پایدار است و هم در مشارکت و هم در توسعه پایدار شهری مبنای کارمان باید باشد.

رحمانی فضلی گفت:‌شوراها و شهرداری ها که به لطف مردم توفیق یافتند که خدمت چهارساله داشته باشند باید بدانند که خواست مردم خدمت رسانی به مردم است و این حق مردم و تکلیف ماست.

وی ادامه داد:‌خدمات رسانی به عنوان یکی از اصلی ترین وظایف شهرداری هاست نگاه ما به شوراها نباید نگاه کاملا سیاسی باشد، شهردار باید به مطالبات مردم پاسخ دهد و شورا هم باید مطالبات مردم محور کارشان باشد و اقتصاد شهری، عدالت شهری و خدمات رسانی شهری و روستایی را در نظر داشته باشند. 

وزیر کشور در مورد مترو شیراز گفت:‌این پروژه ای که انجام می شود حق مردم است، خیلی کوتاهی شده اما مقصر ما نیسیتم کسانی هستند که سال ها درآمد های نفتی و توسعه کشور را به عقب انداختند.

فاز دوم خط یک قطار شهری به طول 10.5 کیلومتر از فرودگاه شیراز تا چهارراه زند امتداد دارد.

نظرات بینندگان
شهرداری ها دچارمشکلات ساختاری هستند/ نگاه به شوراها نباید کاملا سیاسی باشد

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو