تاریخ انتشار : ۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۹:۴۷
سخنان مهم و تأمل‌برانگیز امام‌جمعه شیراز در نقد مفاسد حاکم بر جامعه
پارتی‌بازی همه‌چیز مردم را گرفته است/ وجود رانت در خانواده برخی مسؤولان و نمایندگان مجلس و روحانیون سرشناس!/ رسانه ملی با تمام ابزارش رابطه دختر و پسر را گسترش می‌دهد!
امام‌جمعه شیراز با نقد مفاسد حاکم بر جامعه گفت: تناقض در گفتار و عمل برخی مسؤولان حتی در قشر روحانیون، سبب از بین رفتن اعتماد مردم به آن‌ها شده است.

به گزارش سرویس سیاسی عصر مُهـر به نقل از روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در همایش خانوادگی ائمه جمعه استان فارس در شهرستان سپیدان با انتقاد از وضعیت نابسامان فرهنگی و اجتماعی جامعه و کم‌رنگ شدن آموزه‌های اسلامی در آن اظهار داشت: وضعیت جامعه به‌گونه‌ای است که حتی برخی روحانیون نیز درگیر تشریفات زائد و کاذب شده‌اند.

وی افزود: طبق نظر کارشناسان آسیب‌های اجتماعی در سال 95 مسائلی مانند اعتیاد، کم شدن آمار ازدواج، رشد طلاق، فقر و بیکاری و ... بیش از سال 94 بوده و این نظر کارشناسان مختلفی است که در عرصه‌های گوناگون این آمارگیری‌ها را داشتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس اضافه کرد: با توجه به مواردی مانند مصرف مشروبات الکلی، جرائم خشن، رشد پایین جمعیت و امثال این‌ها، باید دید چه عواملی دست‌به‌دست هم داده که این مشکلات ایجاد شوند و بنده مواردی که مربوط به ما ائمه جمعه است را اشاره می‌کنم.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: اولین نکته ترک امربه‌معروف و نهی از منکر است که در جامعه واقعاً عملاً امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به معنی واقعی کلمه طرد شده و یک حالت بی‌تفاوتی در جامعه ایجاد شده و باید کارشناسان ذی‌ربط و مسئولین گرد هم بنشینند و راهکارهای عینی و عملی برای از بی‌تفاوتی خارج شدن جامعه تنظیم کنند که امیدوارم مسئولین ذی‌ربط در جلسه‌ای که در برنامه‌مان هست از ایشان دعوت کنیم لبیک بگویند و بیایند و مسائل را دنبال کنند.

ایمانی اضافه کرد: نکته دوم کم‌رنگ شدن معنویت در خانواده و جامعه است؛ ما می‌بینیم که معنویت در جامعه ما مثل گذشته نیست؛ حالت دین‌گریزی در بعضی از خانواده‌ها هست، احترام به بزرگان، والدین، اساتید و به‌طورکلی صله‌رحم و ارزش‌هایی که اسلام در جامعه برایش اعتبار قائل است، الآن می‌بینیم کمرنگ شده و نیاز هست ما در صحبت‌هایمان، در بحث‌هایمان، در موضع‌گیری‌هایمان روی این مسائل با مردم گفتگو داشته باشیم.

وی ادامه داد: این‌ها مسائل ارزشی اسلام است که در جامعه کمتر مورد توجه قرار گرفته است، نکته مهم این است که ما از ترغیب به کسب حلال و پرهیز از درآمد حرام غافل ماندیم و گفتگوهایمان و صحبت‌هایمان روی این نکته متمرکز نیست که تأثیر مال حلال چقدر است و آثار منفی مال حرام چقدر است؟

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس اضافه کرد: ربا الآن در جامعه چه وضعیتی دارد و چه مشکلاتی برای جامعه ایجاد می‌کند؟ ساده‌زیستی و قناعت و رعایت الگوی مصرف در جامعه فوق‌العاده پایین آمده است و متأسفانه در بین بعضی از افراد روحانی هم این معنا دیده می‌شود که آن ساده‌زیستی و قناعت را از دست‌ داده، الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند و دچار تشریفات کاذب و زائد در جامعه شده‌اند.

امام‌جمعه شیراز افزود: در مباحثمان ما ستاد اقامه نماز داریم اما همه‌جا بحث درباره نماز و حاکم شدن فرهنگ نماز نیست، درحالی‌که قرآن مجید نماز را ناهی از منکر و فحشا معرفی می‌کند و نشان می‌دهد توجه ویژه به نماز باید داشته باشیم که کمتر امروز مورد نظر است و مباحث سیاسی معمولاً اولویت برای ما پیداکرده به‌ویژه در گفتگوهایمان، خطبه دوممان و مانند آن.

ایمانی ادامه داد: صبر، تحمل و گذشت در جامعه فوق‌العاده پایین آمده است، مخصوصاً گرفتاری‌هایی که در سطح شیراز است؛ ما موارد زیادی سراغ داریم که طبیعتاً اینجا این‌چنین است جاهای دیگر هم عطف به همین‌جا هست.

وی اضافه کرد: ازدواج اسلامی و آسان در جامعه فراموش شده است. ازدواج‌های دانشجویی اندکی انجام می‌گیرد اما به‌عنوان یک حرکت رایج در جامعه مطرح نیست که همه خانواده‌ها یا عمده خانواده‌ها سراغ ازدواج اسلامی و آسان بروند، حتی در محیط روحانیت و خانواده‌های روحانیون هم ازدواج‌هایشان با مهریه‌های سنگین بوده است و بعضی‌ها در جاهایی است که با هزینه‌های سنگینی برگزار می‌شود؛ تناقض گفتار و عمل مسئولین اعتماد مردم را از مسئولین گرفته و این قضیه دامن روحانیت را هم گرفته است.

 امام‌جمعه شیراز افزود: اعتمادی که در گذشته به روحانیت بود به خاطر تناقضی که در چهره‌های مختلف مسئولین ملاحظه می‌کنیم که این‌ها گفتارشان آنچه به مردم وعده می‌دهند و آنچه عمل می‌کنند تفاوت فراوانی دارد، این اعتماد از بین رفته است و باید فکری کرد برای این قضیه؛ هم ائمه جمعه باید در صحبت‌هایشان روی این قضایا اصرار کنند و هم خانواده‌های محترمشان در مجامع مختلفی که در ارتباط هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ادامه داد: روابط دختر و پسر امروز به‌عنوان یک منکر، عادی شده است؛ بااینکه قرآن مجید این بحث را مطرح کرده ما می‌بینیم که آن برخورد لازم نه‌تنها با این قضیه نمی‌شود، بلکه صداوسیما دارد با تمام ابزاری که در اختیار دارد آن را گسترش می‌دهد و تشویق می‌کند و از این حرکت حمایت به عمل می‌آورد نه ممانعت. قُبح ارتباط دختر و پسر خارج از محیط خانه از بین رفته و آن را از بین برده‌اند.

وی اضافه کرد: پارتی‌بازی در ادارات اصلاً چیزی دیگر برای مردم باقی نگذاشته است و امروز حتی افراد در اداراتی که برای گزینش ثبت‌نام می‌کنند و گزینش به عمل می‌آورند شرکت نمی‌کنند، می‌گویند ما قبول می‌شویم بعد یک نفر دیگر جای ما رفته نشسته است. ما موارد عدیده‌ای داشتیم که در فلان اداره طبق مصاحبه گزینش، امتحان کتبی قبول‌ شده، بعد موقعی که گفتند کارت درست است بیا، فردا که رفته دیده است که یک نفر همان‌جا نشسته و آنجا دارد کار می‌کند!

ایمانی ادامه داد: اعتماد مردم نسبت به ادارات از بین رفته و مسئله رانت در جامعه و نظام اسلامی غوغا می‌کند؛ این رانت دیگر هم در خانواده روحانیون سرشناس است هم در مسئولین، نمایندگان مجلس و امثال آن؛ این‌ها مفاسدی است که هست و ما می‌توانیم با این‌ها برخورد کنیم، بعضی‌هایشان با شکل نقد بعضی‌هایش با برنامه‌ریزی.

امام‌جمعه شیراز افزود: همان‌طور که گفتم بنا داریم جلسه‌ای با مسئولین ذی‌ربط در این رابطه تشکیل بشود و واقعاً به‌عنوان درد که دارد مثل خوره اعتماد مردم را از بین می‌برد با مسئولین در میان گذاشته شود و از آن‌ها خواسته شود؛ این دیگر جناح نیست، این یک تشکیلات سیاسی نیست، این مسئله نظام است، مسئله مردم است، هرکس می‌خواهد حکومت کند باید این چیزها را رعایت کند.

وی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم حکومت هم داشته باشیم در هر جناحی باید امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر داشته باشیم که این ان‌شاءالله دنبال خواهد شد و اگر به نتیجه‌ای رسیدیم نتیجه‌اش را خدمت ائمه جمعه استان و خانواده‌های محترمشان ابلاغ خواهد شد.

ایمانی همچنین گفت: در پایان این نکته را عرض می‌کنم نقش خانواده‌ها در موفقیت ائمه جمعه نقش کارساز و مؤثری بوده و هست و امکان ندارد یک امام‌جمعه بتواند یک‌قدم در یک شهر و یک موفقیت در یک محیطی برای او پیدا بشود و خانواده او در آن موفقیت سهیم نباشد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان
پارتی‌بازی همه‌چیز مردم را گرفته است/ وجود رانت در خانواده برخی مسؤولان و نمایندگان مجلس و روحانیون سرشناس!/ رسانه ملی با تمام ابزارش رابطه دختر و پسر را گسترش می‌دهد!

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو