تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۷:۲۵:۴۶
سرپرست گروه باستان‌شناسی خبر داد:
دور جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در تل پیر روستای هرج از توابع بخش اسیر آغاز شد
سرپرست گروه باستان‌شناسی گفت: کار بررسی سطحی و گمانه‌زنی‌ها در اطراف محوطه تل پیر هرج و تهیه نقشه توپوگرافی آغازشده است و محوطه تل پیر در ادبیات باستان‌شناسی شامل محوطه‌ای است مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد و یکی از مهم‌ترین محوطه‌هایی است که در جنوب استان فارس و محوطه‌ای کلیدی و تنها...

به گزارش سرویس فرهنگی عصر مهر، سید علی موسوی پور، دور جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در تل پیر روستای هرج از توابع بخش اسیر شهرستان مُهـر آغاز شد.

احمد سرخوش  سرپرست گروه باستان‌شناسی در گفت‌وگوی اختصاصی به خبرنگار ما گفت: کار بررسی سطحی و گمانه‌زنی‌ها در اطراف محوطه تل پیر هرج و تهیه نقشه توپوگرافی آغازشده است و محوطه تل پیر در ادبیات باستان‌شناسی شامل محوطه‌ای است مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد و یکی از مهم‌ترین محوطه‌هایی است که در جنوب استان فارس و محوطه‌ای کلیدی و تنها محوطه‌ای است که در پس‌کرانه‌های خلیج‌فارس و در جنوب استان واقع‌شده است.

 این باستان‌شناس افزود: این محوطه از چندین جهت برای ما حائز اهمیت است و تحقیقات اولیه در سال 1311 توسط باستان‌شناسی به نام اورول اشتاین درزمانی که در حال بررسی‌های سواحل جنوبی خلیج‌فارس بودند و موفق به کشفیاتی در بندر باستانی سیراف شده بودند کشف و مورد کاوش و بررسی قرار گرفت.

آثار ذی‌قیمت و ارزشمندی از این ناحیه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد توسط ارول کشف که بخشی از آن در موزه پی وودی هاروارد آمریکا و بخشی در موزه لندن و بخشی هم که در اختیار دولت ایران قرارگرفته بود در حال حاضر وضعیتش مشخص نیست که این سفال‌ها در کجا نگهداری می‌شود.

سرخوش افزود: پس از تحقیقات 1311 هیچ‌گونه مطالعات جدی در این ناحیه صورت نگرفته بود تا اینکه در سال 1380 شمسی دکتر عسکری چاوردی مطالعات محدودی را بر روی این محوطه انجام داد و نهایتاً به این نتیجه رسیدند که این محوطه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است و با توجه به بررسی‌های گذشته وضعیت  عرصه و حریم محوطه مشخص نشده بود و توسعه عمران روستایی، طرح هادی و توسعه راه‌ها ازجمله موارد و مسائل مهمی بود که این اثر فوق‌العاده ارزشمند را با تهدید جدی مواجه کرده بود.

وی افزود: با رایزنی‌هایی که با شورای اسلامی، دهیاری هرج و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مُهر صورت گرفت هزینه اولیه طرح تأمین اعتبار شد و خوشبختانه چند روزی است که این طرح و کاوش شروع‌شده است.

رئیس اکیپ کاوشگران استان‌های جنوبی در ادامه بیان داشت: در این مرحله کار گمانه‌زنی و بررسی‌های باستان‌شناختی، نقشه‌برداری توپوگرافی از محوطه، بررسی‌های اطراف محوطه، عکس‌های هوایی از سال 1956 سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تهیه گردید که نشان می‌دهد محوطه تا آن سال‌ها هنوز سالم بوده است و کشاورزی‌های اطراف به گونه فعلی محوطه را تخریب ننموده بود و عکس‌های هوایی که اخیراً به‌وسیله پهبادها تهیه‌شده است، همه این موارد در پروژه و هزینه‌های فعلی گنجانیده شده است.

سرخوش در مورد مجوزهای اخذشده نیز یادآور شد: به علت حساسیت و اهمیت موضوع مجوز کاوش از موسسه پژوهش‌های باستان‌شناسی تهران اخذ گردید و ما برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم حفاظتی این محوطه تاریخی تمام سعی و توان خود را به کارخواهیم گرفت تا اندازه و مقیاس واقعی این محوطه را با آن چیزی که در حدود هفت هزار سال پیش بوده است به دست بیاوریم.

این باستان‌شناس در مورد یافته‌های نو از این کاوش‌ها خاطرنشان ساخت: تاکنون ما حدود پانزده گمانه در فاصله ده تا پانزده متری از عرصه فعلی در این محوطه اجرا کرده‌ایم که از همه این‌ها قطعات سفال‌های منقوشی به‌دست‌آمده است که شباهت زیادی به سفال‌های دوره باکون یا همان سفال‌های کشف‌شده در شمال استان فارس، شهرستان مرودشت و شهرستان شوش در استان خوزستان دارد.

وی در مورد چشم‌انداز پنج‌ساله این اثر تاریخی نیز گفت: این سری از کاوش‌ها مربوط به سری اول کاوش‌های باستان‌شناسی در تل پیر است و بعد از اتمام کار میدانی در این فصل و تأیید نقشه توسط سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به فنس کشی محوطه اقدام خواهد شد.

این مسئول افزود: بعدازاین مرحله در فصل‌های جدید تلاش خواهد شد تا تحقیقات گسترده و دقیق‌تری پیرامون فرهنگ و ساختارهای اجتماعی و روابط اقتصادی و سایر مؤلفه‌ها از مردمی که درواقع امروز به‌صورت تلی از خاک دیده می‌شوند صورت گیرد، اینکه این مردمان با چه نقاطی ارتباط داشته‌اند، چه زمان‌هایی در این ناحیه ساکن بوده‌اند و دلایل انقراض و از بین رفتن این تمدن و خیلی از سؤالات و پرسش‌هایی که در حوزه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی امروزه مطرح است پاسخ داده شود و ما امیدواریم به کمک شورای اسلامی، دهیاری، مسئولین بخش و شهرستان فصل‌های دیگر تحقیقات خود را ادامه دهیم.

خلیل ترزبان کارشناس ارشد باستان‌شناسی و معاونت طرح پژوهشی تل پیر هرج نیز اظهار داشت: نمونه این تپه تاکنون در جنوب استان فارس کشف نشده است و ما طی چند روز گذشته در کنار این تپه و در درون گمانه‌زنی‌هایی که ایجاد شد به سنگ ابزارها و خرده سفال‌هایی برخوردیم که سابقه‌ای هفت‌هزارساله دارد.

وی با اشاره به رسوب رودخانه مجاور و نهشت‌های ایجادشده در طی قرن‌های گذشته اظهار امیدواری کرد طی روزهای آتی اطلاعات ارزشمند و مفیدی از این اثر تاریخی و باستانی کشف گردد که از طریق رسانه‌ها در اختیار هم‌وطنان عزیز قرار خواهد گرفت.

ایوب موسوی دهیار روستای هرج نیز در این بازدید اظهار داشت: از زمان تصدی این‌جانب به‌عنوان دهیار روستای تاریخی هرج، نسبت به احیای سابقه تاریخی و پیگیری و ساماندهی آثار ارزشمندی که مربوط به دوره‌های تاریخی قبل از اسلام و بعد از اسلام در این روستا وجود دارد با همکاری شورای اسلامی، بخشداری و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان شروع به فعالیت کرده‌ایم و خوشبختانه دریکی دو سال اخیر نیز به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم.

موسوی از اهالی روستا و اصحاب فرهنگ و قلم، مسئولین شهرستانی و استانی درخواست کرد نسبت به تخصیص اعتبارات مناسب و بودجه‌های لازم جهت حفظ و صیانت از آثار ارزشمندی که از دوره‌های مختلف تاریخی در سطح روستای هرج و سایر شهرها و روستاهای واقع در دشت بزرگ شهرستان‌های مهر و لامرد قرار دارد همکاری و مساعدت لازم به عمل‌آورند.

پایان پیام/224224پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
دور جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در تل پیر روستای هرج از توابع بخش اسیر آغاز شد

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو