تاریخ انتشار : ۵ تير ۱۳۹۶ - ۱:۱۱:۱۴
سیده زینب موسوی در یادداشتی نوشت:
سنت عیدی دادن و عیدی گرفتن در شهرستان مُهـر
سیده زینب موسوی نوشت: سنت عیدی دادن وعیدی گرفتن همچنان به قوت خود باقی است و چه قدر لذت‌بخش است وقتی از مادربزرگ عیدی بگیری و جواب تشکرت را دعای سلامتی برای تو و خانواده‌ات باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی عصر مُهـر، سیده زینب موسوی در یادداشت خود نوشت: خداوندا بر محمد و آلش درود فرست، ضایعه دردآور از دست رفتن رمضانمان را جبران کن و روز عیدمان و فطرمان را بر ما مبارک گردان و آن را از بهترین روزهای عمرمان قرار ده که بر ما گذشته که بیشترین عفو را موجب و بیشترین معاصی را محوکننده باشد و گناهان پنهان و آشکار ما را مورد مغفرت قرار ده «صحیفه سجادیه».

روزهای آخر ماه مبارک رمضان که می‌رسد روزهایی بس عجیب است، گروهی نگاه خود را به آسمان رمضان دوخته‌اند که کی ما شوال در آن پدیدار می‌شود و گروهی در پی گرفتن آخرین توشه از ماه مبارک رمضان هستند اما عید می‌رسد و شاعر چه زیبا می‌گوید که:

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت                         صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

صدای اذان و تکبیر مؤذن گویی بانگی است که همه را به خود می‌آورد و هرکس به دنبال آماده شدن برای اقامه نماز است و چه شوق و اضطراب عجیبی دارد این ماه و به فرموده امام سجاد علیه‌السلام » خداوند فطر را برای اهل ایمان و عید و شادی را برای اهل آیین خود روز اجتماع و گردهمایی قرار داده است.

صبح روز عید از خانه که بیرون می‌روی همه را بالباس نو و پاکیزه و حال و بوی خوش می‌بینی که باعجله به سمت مسجد می‌روند.

همان آدم‌های دیروز هستند اما باحال و هوایی خاص و متفاوت از دیروزشان، نماز عید سعید فطر در ارودان در مسجد جامع برای آقایان و در مسجد علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام برای بانوان اقامه می‌شود، پس از اقامه نماز، نمازگزاران عید را با آرزوی قبولی طاعات و عبادات به هم تبریک می‌گویند و هرکسی برای تبریک عید به دیدار بزرگ‌ترها، مخصوصأ پدربزرگ و مادربزرگ‌ها می‌روند تا دعای خیر آن‌ها را بدرقه راه زندگی‌شان کنند.

ضیافت روز عید بر عهده‌ی بزرگ‌تر خانواده است و اگر مادر، نعمت حیات دارد همه فرزندان از دختر و پسر نهار روز عید را در معیت مادر هستند و چه رسم زیبایی است این باهم بودن‌ها.

سنت عیدی دادن وعیدی گرفتن همچنان به قوت خود باقی است و چه قدر لذت‌بخش است وقتی از مادربزرگ عیدی بگیری و جواب تشکرت را دعای سلامتی برای تو و خانواده‌ات باشد.

در روستای ارودان از توابع بخش مرکزی شهرستان مُهـر مردم به دیدوبازدید از اقوام و خویشان بسنده نمی‌کنند و بعدازظهر با خویشاوندان برای تبریک عید به دیدار مادران شهدا و بزرگان روستا و خانواده‌هایی که سالمند مریض در خانه‌دارند می‌روند.

در روز عید سعید فطر همه‌چیز خوب و آرام است از شادی عیدی گرفتن کودکان تا دنیای پاکی که بزرگ‌ترها برایشان آرزو می‌کنند، از لبخندهایی که بی بهانه به لب‌ها مردمان شهرم حک می‌شود تا آرام بودن دل‌های کسانی که عزیزی را ازدست‌داده‌اند همه و همه از برکت روزی است که خدای سبحان آن را مایه‌ی رحمت و مغفرت برای بندگان خود قرار داده است.

بیشترین رسم و آیین این منطقه، آیینی اصلاحی است، یعنی اهمیت مناسبت‌های مذهبی در بین مردم بیشتر است، آیین و رسوم مربوط به عید سعید فطر کما فی سابق در اینجا پا برپاست و فقط تنها رسمی که از گذشته به‌شدت خود باقی نمانده و از بین رفته است و تا چند سال گذشته اگر کسی عزیزی را در فاصله یک سال (ماه رمضان گذشته و حال) از دست می‌داد مراسمی را در خانه می‌گرفتند که خاطر همه را در روز عید مکدر می‌کرد اما امروز این مراسم برگزار نمی‌شود و یا اگر برگزار می‌شود به شکل قبل نیست و مردم برای تبریک عید و سرسلامتی به دیدارشان می‌روند.

عید با همه خوبی‌ها و خوشی‌هایش می‌آید و می‌گذرد و ما در این فاصله آمدورفت حیات وزندگی یک سال دیگر خود را در شب‌های قدر که ازخداخواسته‌ایم و بازهم می‌خواهیم که عاقبتمان را ختم به خیر بفرماید.

پایان پیام/224224پربیننده ترین

نظر شما

نام
ایمیل شمــا
نظــــر


نظرات بینندگان
سنت عیدی دادن و عیدی گرفتن در شهرستان مُهـر

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو