تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲:۰۳
صدیقه هاشمی نوشت:
تنظیم بودجه در اقتصاد مقاومتی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری
سیده صدیقه هاشمی: اصل اندازه نگه‌داشتن در معیشت، و خودداری از "اسراف و تبذیر" و درعین‌حال احتراز از «خست و تنگ‌نظری» در زمره مهم‌ترین آموزش‌های نظام اقتصاد تربیتی اسلام است و این امر به تربیت اقتصادی و نظم معاشی مردم بستگی دارد و لازمه چنین میانه‌روی و اعتدالی، ایجاد رشد روح انضباط مالی در...

به گزارش سرویس اقتصادی عصر مُهر، سیده صدیقه هاشمی در یادداشت خود در خصوص تنظیم بودجه در اقتصاد مقاومتی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری نوشت: از اصول مهم اسلامی در مصرف، تدبیر امور اقتصادی و انضباط مالی است که به‌عنوان "تقدیر معیشت" مطرح می‌گردد تقدیر معیشت درواقع برنامه‌ریزی صحیح و واقع‌بینانه و ساماندهی به مسائل اقتصادی است تا استفاده از امکانات مالی برای تأمین نیازهای و رفاه نسبی، هرچه بیشتر و بهتر انجام گیرد.

در روایات از آن به‌عنوان "نیمی از ابزار تأمین زندگی" و نشانه ایمان و کمال شخص یادشده است، امام علی (ع) می‌فرماید التقدیر نصف المعیشةتقدیر و اندازه‌گیری نیمی از وسیله زندگی است و این اصل همه ابعاد زندگی را دربر می‌گیرد.

دوری از اسراف، تبذیر و تضییع و فاسد کردن مواد و کالاها را شامل می‌شود و این اصل در کنار تفقه در دین و صبر در مقابل مشکلات آمده است.

با توجه به اینکه در جامعه اسلامی مسیر کمال فردی از مسیر کمال اجتماعی جدا نیست و فرد نیز باید وظایف خود را در قبال اجتماع به‌درستی انجام دهد و در طرف دیگر نوسانات اجتماعی نیز بر زندگی او تأثیرگذار است.

 به راین اساس، زمانی که دامنه تحریم‌های اقتصادی بر جامعه یا فشارهای مالی بر خانواده بیشتر می‌شود این مسئله بیشتر معنا پیدا می‌کند.

اصل اندازه نگه‌داشتن در معیشت، و خودداری از "اسراف و تبذیر" و درعین‌حال احتراز از «خست و تنگ‌نظری» در زمره مهم‌ترین آموزش‌های نظام اقتصاد تربیتی اسلام است و این امر به تربیت اقتصادی و نظم معاشی مردم بستگی دارد و لازمه چنین میانه‌روی و اعتدالی، ایجاد رشد روح انضباط مالی در افراد و خانواده است.

رعایت اصل تعادل موازنه درآمد با مخارج یکی از ضرورت‌های مدیریت اقتصادی در خانه است که زنان نقش عمده‌ای در این امر دارند از طریق قناعت و صرفه‌جویی می‌توانند این موازنه را برقرار سازند؛ که علاوه بر برنامه‌ریزی با گردآوری اطلاعات و یادداشت نمودن و تخصیص بودجه به هرکدام از نیازها میسر می‌گردد.

یادداشت نمودن هزینه‌ها و درآمد خانواده جمع‌آوری اطلاعات و نوشتن مخارج حساب‌وکتاب کردن آن‌ها موجب می‌شود هزینه‌های خانواده مشخص گردد؛ امکان تحلیل و بررسی و اولویت‌بندی نیازها بررسی دخل‌وخرج شناساندن موازنه مخارج و درآمد فراهم شود و سطح آگاهی خانواده نسبت به وضعیت مالی خود افزایش یابد.

با بررسی‌هایی که صورت گرفته مصرف به حداقل می‌رسد و اعضاء خانواده با قناعت به پس‌انداز خانواده کمک می کنندکه یکی از راه‌های مؤثر در افزایش درآمد مالی و بهسازی اقتصاد خانواده و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف و توجه جدی به پس‌انداز در خانواده است؛ که با خریدهای منطقی و برنامه‌ریزی‌شده حذف عادت وقت‌گذرانی در بازارها و مراکز خرید و خریدهای نامتعارف چون وسایل لوکس غیرضروری به این امر کمک نموده و به هر نیاز و بر اساس اولویت‌بندی (نیازهای ضروری و غیرضروری) صورت گرفته بودجه‌ای اختصاص یابد و باکار آمد کردن بودجه اختصاص‌یافته یعنی که با انتخاب کم‌خرج‌ترین راه، بیش‌ترین بازدهی به خانواده داده شود و از بودجه‌های تخصیص‌یافته به هر نیاز خانواده، استفادهٔ بهینه صورت گیرد و هر بودجه‌ای در جای خودمصرف شود که این امر نیازمند مشارکت، دل سوزی، همکاری و آگاهی همه اعضای خانواده از یک‌سو و توجه جدی به خودداری از اسراف و تبذیر، از سوی دیگر است.

زنان ما با اندازه داری در زندگی و مدیریت معیشت در قالب‌هایی که در سبک زندگی آن بر آن‌ها تأکید شده چون طلب رزق و روزی حلال، مدیریت مصرف، دوری از فقر تنبلی و سستی می‌توانند خانواده و در پی آن جامعه را از این گذرگاه سخت عبور دهند.

افزایش تولید» تولید مایحتاج خانه در محیط خانه

امام حسن مجتبی (ع) می‌فرماید: برای دنیایت چنان تلاش کن مثل‌اینکه همیشه زنده خواهی ماند و برای آخرت خود چنان کارکن مانند اینکه فردا از جهان رخت خواهی بست.

کار یکی از مؤلفه‌های مهم و اثرگذار در فرایند تولید است و به‌گونه‌ای که بدون نیروی کار، چرخه تولید به سامان نمی‌رسد و در حقیقت کار موتور محرک چرخ تولید است.

کار در سبک زندگی دینی عامل تقرب به خدا شمرده می‌شود درصورتی‌که با نیت و انگیزه خدایی صورت گیرد حال این کار مربوط به امور خانه‌داری یا بیرون از خانه است.

خانواده می‌تواند بسیاری از نیازهایش را با خرید مواد اولیه، خود تولید کند؛ کارهایی مانند فرش‌بافی، گلیم‌بافی، دوختن لباس تهیه مواد خوراکی (تهیه مربا، ترشیجات، کنسرو کردن برخی مواد و...) پرورش مرغ، کاشت سبزی‌ها و گل و گیاه که از این طریق بخشی از هزینه‌های خانواده کاسته می‌شود این‌گونه فعالیت‌ها توسط زنان علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده نیازهای روانی انسان را از جنبه‌های هنری، زیباشناختی برآورده می‌سازد و درنتیجه تعادل روانی و شکوفایی استعدادها و اعتمادبه‌نفس همه اعضا خانواده با این شیوه بیشتر و بهتر انجام می‌شود و در صورت از دست رفتن نان‌آور خانواده، خانواده همه پشتوانه مالی خود را از دست نخواهد داد و دچار گسستگی و سردرگمی نخواهند شد.

یکی از مواردی که به‌گونه‌ای شایسته می‌تواند در فرهنگ مصرفی خانواده تأثیرگذار باشد خودمصرفی و تولیدکنندگی خانواده است که زنان نقش به سزایی دارند این روش، امتیازهای بسیاری برای تک‌تک اعضای خانواده دارد زیرا اول باروی آوردن به چنین الگو و روشی اول در هزینه پول نقد بسیار صرفه‌جویی می‌شود؛ دوم هنگامی‌که انسان خود در تولید جنس یا کالایی دخالت داشته باشند با مراحل ساخت و تولید آن و سختی‌ها آشنا می‌شود و در نگه‌داری و مصرف آن بیشتر احتیاط می‌کند. سوم با این روش اوقات فراغت اعضای خانواده، به‌ویژه زنان و جوانان به‌گونه‌ای درست پر می‌شود.

پایان پیام/224224

نظرات بینندگان
تنظیم بودجه در اقتصاد مقاومتی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو