تاریخ انتشار : ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۶:۲۶:۵۷
قسمت دوم
حوزه‌های نقش‌آفرینی زنان در اقتصاد مقاومتی
هاشمی: زنان از یک‌سو فعالیت در مشاغل اجتماعی و از سوی دیگر تدبیر و مدیریت خانه و تربیت فرزندان که سرلوحه همه فعالیت‌های زنان است و این خود تلاش مضاعف رامی طلبد که زنان علاوه بر مشارکت فعال و مستقیم در فعالیت‌های اقتصادی جامعه به‌طور غیرمستقیم با مدیریت اقتصادی خانواده می‌توانند به گفتمان سازی...

به گزارش عصر مُهـر، سیده صدیقه هاشمی در دومین شماره از یادداشت خود در خصوص نقش زنان در اقتصاد مقاومتی نوشت: زنان متناسب با نقش خطیرشان رسالت سنگینی بر دوش دارند، از یک‌سو فعالیت در مشاغل اجتماعی و از سوی دیگر تدبیر و مدیریت خانه و تربیت فرزندان که سرلوحه همه فعالیت‌های زنان است و این خود تلاش مضاعف رامی طلبد که زنان علاوه بر مشارکت فعال و مستقیم در فعالیت‌های اقتصادی جامعه به‌طور غیرمستقیم با مدیریت اقتصادی خانواده می‌توانند به گفتمان سازی و پیاده کردن اقتصاد مقاومتی کمک زیادی کنند.

نقش‌آفرینی زنان در موارد زیر می‌توان موردبررسی قرارداد:

1- تأثیر مثبت بر سبک زندگی اقتصادی (مدیریت مصرف)

 بر اساس رویکرد دین‌شناسانه می‌توان سبک زندگی را شامل مجموعه‌ای از رفتارهای سازمان‌یافته که متأثر از باورها، ارزش‌ها و نگرش‌های پذیرفته‌شده است و هم‌چنین متناسب با امیال و خواسته‌های فردی و وضعیت محیطی، وجهه غالب رفتاری یک فرد یا گروهی از افراد شده‌اند دانست.

سبک زندگی بازتابی از فرهنگ جامعه است که در صورت سازگاری با آموزه‌های وحیانی و خرد انسانی، سعادت مادی و معنوی فرد و اجتماع را به ارمغان می‌آورد.

سبک زندگی در اقتصاد، بخش مهم و قابل‌توجهی را دراین‌باره به خود ویژه ساخته است که اصلاح و بازسازی رشد محور آن نویدبخش رفاه عمومی و مطلوب، عزت و سربلندی و استقلال کشور اسلامی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه خواهد بود.

مبحث بسیارم هم در سبک زندگی بحث اصلاح الگوی مصرف و تأثیر الگوی مصرف فرد و جامعه بر همه عرصه‌های زندگی چه فردی و چه اجتماعی در جهت‌دهی به اهداف، سیاست‌گذاری‌ها و فعالیت‌ها و بر جسم و جان آدمی است.

امروزه در تمام جوامع صحبت از مصرف بی‌رویه و نگرانی‌های ناشی از آن و کمبودهای آن است که رعایت الگوی مصرف و تعهد به انجام آن مهم ناشی از احساس مسئولیتی است که هرکدام از ما نسبت به هم نوع و هم شهری‌های خودخواهیم داشت با توجه به اینکه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی بانوان در بخش خانواده است.

مادران با مدیریت صحیح این بخش نقش مهمی در اصلاح الگوی مصرف و امور اقتصادی جامعه و خانواده بر عهده‌دارند اگر احساس وظیفه و حفظ سرمایه‌های کشور در زنان ایجاد شود، آنان در حفظ منابع ملی تأثیر بسزایی خواهند داشت و این امر خودبه‌خود عاملی برای ایجاد الگوی مناسب مصرف برای نسل‌های بعدی خواهد بود اگر وضعیت جامعه به‌گونه‌ای باشد که افراد را به سمت مصرف هرچه بیشتر سوق دهد بخش اعظم منابع درآمد جامعه به مصرف اختصاص می‌یابد و روشن است که در چنین وضعیتی از سطح پس‌انداز کل کاسته، زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری فراهم نمی‌گردد.

این مسئله کاهش تولید و فقر اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و ضعف اقتصادی نیز زمینه فقر فرهنگی و انحطاط اجتماعی را فراهم می‌کند و این امور درمجموع، آسیب‌پذیری جامعه را بیشتر و استقلال سیاسی کشور را تهدید می‌کند.

 

 ۲-پرورش نیروی فعال و مولد (تربیت فرزند)

همان‌گونه که خانواده به‌عنوان واحد کوچکی از اجتماع در پیشرفت و توسعه فرهنگی جامعه نقش اول را دارد، در توسعه و رشد اقتصادی جامعه نیز نقش اساسی را ایفا می‌کند و میزان، چگونگی و نوع حضور او در عملکرد و چرخه‌های اقتصاد کشور تأثیرگذار است.

یکی از اساسی‌ترین اهداف تشکیل خانواده، بقای نسل و تربیت نیروی انسانی موردنیاز جامعه است. توسعه و رشد اقتصادی درگرو نیروی کار فعال و تحصیل‌کرده است، بنابراین یکی از عوامل مؤثر در توسعه اقتصادی نیروی انسانی یا سرمایه‌های انسانی است.

خانواده به‌عنوان اولین پایگاه تربیت و پرورش منابع انسانی است، ازاین‌رو جامعه باید با تقویت نهاد خانواده زمینه توسعه اقتصادی را مهیا سازد.

امروزه تئوری سرمایهٔ انسانی در مقابل سرمایهٔ فیزیکی موردتوجه اقتصاددانان و جامعه شناسان دنیا است و در این تئوری سرمایه‌های انسانی باارزش‌تر از دارایی‌ها و منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی به شمار می‌آیند و هرچه بر روی انسان‌ها سرمایه‌گذاری شود، رشد و توسعه جامعه افزون خواهد شد.

ازاین‌رو، پیشرفت علم و دانش،‌ نگرش و مهارت افراد، ظرفیت تولیدیِ جامعه را ارتقا و درنتیجه رشد و توسعهٔ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تسهیل و تسریع می‌گردد.

این نظریه می‌تواند در دو سطح خرد و کلان آثار مطلوب خود را نشان دهد و در مقطع خرد، بازدهی خصوصی را افزایش می‌دهد و در سطح کلان رشد و توسعهٔ جامعه را به همراه دارد و چون پرورش منابع انسانی از کانون خانواده آغاز می‌شود و مادران نقش اساسی را درزمینهٔ تربیت و پرورش فرزندان ایفا می‌کنند، اثرگذاری قابل‌توجه آنان آشکار است و این نقش، ویژهٔ زنان است.

مادران به دلیل اینکه ساعات بیشتر و مدت‌زمان بیشتری با فرزندان به سر می‌برند می‌توانند از طریق کشف، پرورش، سنجش و هدایت استعدادهای کودکان و نوجوانان و تکوین شخصیت آنان در محیط خانواده نیروی انسانی سالم و مولد کار را به جامعه تحویل دهند و در مدیریت داخلی خانه زنان فرزندان خود را باارزش کار و تلاش در فرهنگ اسلامی و ادبی ایران از همان دوران کودکی با زبان قصه و شعر و آیات و روایات آشنا و از همان آغاز دوران نوجوانی و جوانی با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بر تحصیل و مهارت‌آموزی و پر کردن اوقات فراغت آنان با انجام کارهای صنعتی، فنی، هنری و آموزشی در حد توان و موردعلاقه آنان بین خانواده، مدرسه و بازار کار ارتباط برقرار کنند.

بنابراین مادران با فراهم کردن و آماده ساختن محیطی بانشاط و صمیمی برای تأمین نیازهای مادی و معنوی و توجه به بهداشت روحی، جسمی و روانی اعضای خانواده و تربیت نیروی فعال و خلاق و مولد اثر مستقیم بر اقتصاد جامعه خواهند گذاشت.

پایان پیام/۲۲۴۲۲۴

 

 

نظرات بینندگان
حوزه‌های نقش‌آفرینی زنان در اقتصاد مقاومتی

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو