تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۵:۳۴:۰۷
قسمت اول:
نقش زنان در گفتمان سازی و فراگیر کردن اقتصاد مقاومتی
امروزه با توجه به جنگ اقتصادی موجود نقش زنان در این جهاد بی‌بدیل خواهد بود چراکه این زنان هستند که با مدیریت جهادی فضای خانه و پیاده کردن اقتصاد مقاومتی می‌توانند یک‌بار دیگر در جهادی دیگر کشور را به پیروزی رسانده و شاهد شکوفایی جامعه باشیم.

به گزارش عصر مُهـر، سیده صدیقه هاشمی در خصوص نقش زنان در اقتصاد مقاومتی نوشت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است فعال و پویا مبتنی بر دانش روز و سرمایه بومی و با تأکید بر مزیت‌های تولید داخل و دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و تلاش که موجب کاهش وابستگی‌ها و خوداتکایی کشور می‌شود، این الگوی اقتصادی به ارائه برنامه‌ها و الگوهای مناسب جهت مقابله با فشارهایی است که امروزه کشور ما با آن روبروست و رهبری بر این باورند که یکی از راه‌های گذر از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز کنونی کشور، جدی گرفتن مسئلهٔ «اقتصاد مقاومتی» است.

اقتصاد مقاومتی را می‌توان درواقع به‌عنوان یک مکتب نوین اقتصادی که عقبه آن نشئت‌گرفته از مبانی فکری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به‌عنوان یک عالم فقیه، متخصص و آگاه به مسائل روز و باتجربهٔ بیش از نیم‌قرن و پشتوانه‌ای بسیار قوی و عمیق از مفاهیم دینی دانست؛ که بر تبدیل منابع و ظرفیت‌های مختلف به قابلیت‌های راهبردی کشور و دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و تلاش که به کاهش وابستگی‌ها و خوداتکایی کشور تأکید دارد.

درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی تک تک افراد جامعه باید به سه مسئله چرا، چیستی و چگونگی برای تحقق و شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی توجه اساسی داشته باشند و مشارکت مستقیم مردم به‌ویژه زنان یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی است.

زنان نیمی از پیکره اجتماع‌اند و هر جامعه‌ای که بخواهد نسلی بارور و پویا در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تربیت کند بی‌شک نیازمند نیروی عظیم زنان و مادران است، مادران علاوه بر نقش بسیار مهمی که در پیدایش جنین و مراقبت و تغذیه کودک تا زمان تولد و نیز پس‌ازآن به عهده‌دارند، به دلیل تأثیرگذاری مستقیم و غیرمستقیم بر فرایند پرورش و تکوین هویت معنوی و آموزش فرزندان درواقع پدیدآورنده مربیان نسل انسان‌ها محسوب می‌شوند.

اساساً کاروان پر ارج انسانیت در بعد مادی و معنوی مرهون مادران است، این وامداری، آن‌ها را به‌عنوان تکیه‌گاه مناسب و مونسی امین و بانشاط برای همسران و فرزندان قراردادِ و از این طریق تداوم زندگی خانوادگی و اجتماعی را در عالی‌ترین، زیباترین و مطمئن‌ترین شکل ممکن میسر ساخته است.

مروری بر تاریخ، نشان می‌دهد که تقریباً زنان در تمام صحنه‌های موردنیاز انقلاب، از تشکیل جلسات سیاسی و زندان و شکنجه گرفته تا توزیع اعلامیه و شرکت مستقیم در مبارزات خیابانی و مقابله با عناصر رژیم حضور فعال و غیرقابل‌انکار داشته‌اند و در جریان هشت سال دفاع مقدس دوشادوش مردان در فعالیت‌های مختلف چون پشتیبانی و تدارکات و بسته‌بندی لباس و آذوقه و فعالیت‌های امدادی و درمانی و رسیدگی به خانواده و بازماندگان شهدا از کیان این سرزمین دفاع کردند.

امروزه با توجه به جنگ اقتصادی موجود نقش زنان در این جهاد بی‌بدیل خواهد بود چراکه این زنان هستند که با مدیریت جهادی فضای خانه و پیاده کردن اقتصاد مقاومتی می‌توانند یک‌بار دیگر در جهادی دیگر کشور را به پیروزی رسانده و شاهد شکوفایی جامعه باشیم.

زنان با بهره‌مندی از خصایص، استعدادها و روح لطیف و کرامت انسانی خود در پی آرامش برای دو محیط یعنی هم در اجتماع و هم در خانواده به‌عنوان فعال اقتصادی و عامل اصلی تربیت فرزندان نقش مهمی در چرخه اقتصاد خانواده و جامعه بر عهده‌دارند به همین جهت از دیدگاه رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی یا همه عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی اگر 50 درصد زنان وارد کار نشوند و نخواهند کاری کنند 50 درصد مابقی کاری از پیش نخواهند برد.

اقتصاد خانواده به معنای چگونگی سامان‌دهی و مدیریت منابع خانه است. خانواده سازمانی است که تولید و توزیع کالاهای موردنیاز را فراهم می‌سازد و زن بدون مناقشه به‌عنوان یکی از دو رکن اساسی خانواده در این سازمان‌دهی و مدیریت، نقش اساسی را ایفا می‌کند.

جایگاه مادری و همسری عمدهٔ منابع مصرف را به زن می‌سپارد و انتظار می‌رود که او بتواند با سازمان‌دهی و مدیریت صحیح بین درآمد و مصرف، توازن برقرار کند و با برنامه‌ریزی و اجرای صحیح در رشد و توسعهٔ اقتصاد خانواده نقش مؤثر ایفا نماید، ازآنجاکه جدول بازدهی اقتصاد خانواده در تنظیم نمودار رشد و توسعه اقتصادی جامعه و برنامه‌های کلان بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی تأثیر به سزا دارد، می‌توان گفت که زنان درواقع نقش کلیدی در استفادهٔ بهینه از منابع رادارند.

منابع در اینجا شامل: زمان، پول یا درآمدهای دیگر هست و با توجه به این‌که نقش کلیدی بانوان کشور در این مقاله به بررسی حوزه‌های نقش‌آفرینی زنان 1-تأثیر مثبت بر سبک زندگی اقتصادی (مدیریت مصرف)2-پرورش نیروی فعال و مولد (تربیت فرزند). 3-کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری (تنظیم بودجه). 4-تولید مایحتاج خانه در محیط خانه (افزایش تولید). 5-تولید سرمایه‌های انسانی در این عرصه خواهیم پرداخت به این امید که شتاب وجهدی کرده باشیم تا مردود نشویم.

نظرات بینندگان
نقش زنان در گفتمان سازی و فراگیر کردن اقتصاد مقاومتی

نظرسنجی

آرشیو
شما بیشتر از چه طریق اخبار را دنبال می کنید؟

آخرین عناوین

پربازدید ترین

آرشیو