تاریخ : دوشنبه, ۷ مهر , ۱۳۹۹ 11 صفر 1442 Monday, 28 September , 2020
10

یمن از محاصره تا مقابله

  • کد خبر : 35
  • 15 اکتبر 2019 - 13:44
یمن از محاصره تا مقابله

دولتمردان قبیله‌ای سعودی و این کوتوله‌های عرصه سیاست که موجودیتشان به میزان شیرهای در پستان شان است از شوک حاصل انفجار آرامکو فارغ نشده بودند که خبر به اسارت درآمدن فله‌ای هزاران نفر نیروی مزدور و به غنیمت گرفتن  تجهیزات و خودروهای زرهی و انواع مهمات و سلاح‌های نیمه سنگین و سنگین، آبرو و حیثیت […]

دولتمردان قبیله‌ای سعودی و این کوتوله‌های عرصه سیاست که موجودیتشان به میزان شیرهای در پستان شان است از شوک حاصل انفجار آرامکو فارغ نشده بودند که خبر به اسارت درآمدن فله‌ای هزاران نفر نیروی مزدور و به غنیمت گرفتن  تجهیزات و خودروهای زرهی و انواع مهمات و سلاح‌های نیمه سنگین و سنگین، آبرو و حیثیت پوشالی‌شان را به مخاطره جدی انداخته است.

به گزارش سرویس سیاسی عصر مهر، عباس روستا فعال سیاسی و اجتماعی شهرستان های لامرد و مُهر در یادداشت خود در خصوص یمن نوشت: ۶ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴حمله هوایی  ائتلافی به رهبری عربستان سعودی بانام عملیات طوفان قاطعیت و با مشارکت تسلیحاتی، لجستیکی و نیروی نظامی  امارات، بحرین، کویت، مصر، اردن، مراکش، سودان، سنگال و مجمع‌الجزایر قمر، سومالی و بالاخره ایالات‌متحده آمریکا خاک کشور عربی و همسایه خود “یمن” را  عرصه تاخت‌وتاز بی‌رحمانه قرارداد، آن‌قدر رهبران سعودی سرمست و مغرور از کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن بودند که  متکبرانه  هر نوع مذاکره‌ای را رد کرده  و هیچ توصیه‌ای را نمی‌پذیرفتند.

جنگ در یمن ۴ ساله شد و ره‌آورد ماجراجویی‌های شاهزاده جوان و بی‌پروای عربستانی، محمد بن سلمان چیزی جز ۵۰٫۰۰۰ کشته، نابودی تأسیسات زیر بنایی و روبنایی،  بی‌خانمانی، آوارگی و بی‌پناهی مردم یمن نداشته است.

حملات هوایی به‌شدت و بی‌رحمانه بر مردمان یمن ادامه دارد و هم‌اکنون دو میلیون و دویست هزار  طفل از سوءتغذیه شدید به نحوی در رنج و عذاب‌اند که بنا بر آمار ارائه‌شده مراکز بین‌المللی در هر ۱۰ دقیقه، یک کودک یمنی قربانی می‌شود.

از سویی دیگر  قحطی و گرسنگی و گسترش وبا، کمبود غذا و دارو، نابودی تأسیسات و  تخریب آثار تمدنی ۳۰۰۰ ساله یمن ازجمله مصیبت‌ها و فجایع به وجود آمده از سوی دولت سعودی به پشتیبانی آمریکا است.

امروز یمن از هوا، زمین و دریا در محاصره به‌تمام‌معنا است و اجازه ورود کالا، دارو و مواد غذایی ندارد، تأمین مایحتاج یمنی‌ها به‌سختی هر چه تمام  توسط انصار الله صورت می‌پذیرد، ارابه‌های جنگی نیروهای ائتلاف روزانه یمن را آماج حملات بی‌رحمانه قرارمی دهند و اصلاً تصور اینکه یمنی‌ها در سطح میدانی توان مقابله با آن‌ها را داشته باشند باوری محتمل نیست، به همین دلیل سعودی جسورانه و متهورانه صعده، الحدیده و صنعا در یمن را در محاصره خود گرفته، بدون دغدغه امنیت نظامی، نیرو و تجهیزاتش در استان‌های مرزی جازان، نجران و عسیر عربستان مستقر نموده است. 

با همه محدودیت‌ها و محاصره شدید، که وصف تاریخی همچنین محاصره‌ای در صدر اسلام و در حصر شعب ابی‌طالب می‌گنجد، توسط متجاوزین سعودی و هم‌پیمانانش از یک‌سو و سنگ بنای تفرقه و دودستگی‌های موجود در یمن و تقسیم نیروها به حامیان هادی منصور و انصار الله، خیانت شیوخ قبایل در اخذ رشوه‌های سنگین از سعودی و در اختیار گذاشتن خاک جنوب یمن  در مواجهه با حوثی‌ها که در ابتدا برای حمایت از مردمان جنوب به پا خواسته بودند کار را به‌جایی کشانده است که بخشی ا ز مردمان یمن دشنه‌های برنده را در قلب برادران و هم‌وطنانشان فرومی‌کنند و بادل سپردن به آل سعود، به کشور خود خیانت می‌کنند، اما در عرصه میدانی شاهد تحولاتی هستیم که نویدبخش روزهای بهتری برای یمن خواهد بود.

در هفته‌های گذشته خبر به آتش کشیده شدن تأسیسات نفتی آرامکو عربستان، بزرگ‌ترین شرکت تولید کنده  نفت جهان  و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده  نیازهای نفتی غرب توسط پهبادهای  انصار الله، بزرگ‌ترین خبری بود که از ابتدای جنگ در یمن به جهان مخابره شد.

بمباران تأسیسات نفتی آرامکو به حدی شوک برانگیز بود که عربستان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان، با از دست دادن نیمی از توان تولید، خود به واردکننده‌ی نفت مبدل شده است و به‌طورقطع و یقین تا مدتی توان راه‌اندازی و رسیدن به پایداری در تولید را ازدست‌داده است.

شاید دولتمردان قبیله‌ای سعودی و این کوتوله‌های عرصه سیاست که موجودیتشان به میزان شیرهای در پستان شان است از شوک حاصل انفجار آرامکو فارغ نشده بودند که خبر به اسارت درآمدن فله‌ای هزاران نفر نیروی مزدور و به غنیمت گرفتن  تجهیزات و خودروهای زرهی و انواع مهمات و سلاح‌های نیمه سنگین و سنگین، آبرو و حیثیت پوشالی‌شان را به مخاطره جدی انداخته است.

نگارنده بر این امر معتقد است که اگر عربستان کل آرامکو نیز ازدست‌داده بود و حتی خسارت‌های مالی بیش از این متحل شده بود این‌قدر که در اسارت نیروهایش، تحقیر شد، خوار و زبون نمی‌گردید.

امروز یمن با طراحی عملیات غافلگیرانه، با در پیش گرفتن تاکتیک جنگ نامتقارن، طراحی عملیات‌های پارتیزانی از محاصره نظامی به مقابله رسیده است.

درهرحال عرصه میدان و جنگ در یمن وارد مرحله جدیدی از تکامل رزمی گردیده و به‌نوعی جنگ فرسایشی شده و عربستان نیز از تحقق  به اهداف از پیش ترسیم‌شده‌اش ناامید شده و غیرممکن می‌داند، وقت آن رسیده که دولت سعودی دماغ بالاگرفته‌اش را پایین بکشد و به دولت یمن به‌عنوان یک حاکمیت مستقل احترام بگذارد.

واقعیت آنکه در این مقابله رازی نهفته است که به موفقیت انصار الله می‌انجامد و این راز داشتن سلاح‌های نظامی نیست که سعودی هزاران مرتبه بالاتر از آن را دارد، نیروی چریکی نیست که کماندوهای آمریکایی و سعودی هم در جبهه مقابل یمن صف‌آرایی کرده‌اند، اما آن رازی که انصار الله را متمایز ساخته است اعضای وفادار رزمنده به اهداف انصار الله است، همان اعضایی که رهبر آن‌ها عبدالملک الحوثی که در زمان علی عبدالله صالح با ارتش یمن می‌جنگید و حتی ارتش مواضع الحوثی ها را  بمباران می‌کرد و برادر عبدالملک الحوثی را به قتل رساندند، در رأس قدرت که قرار گرفت نه‌تنها ارتش را منحل نکرد بلکه با قرار دادن کمیته‌های مردمی موجب تقویت ارتش یمن شد، با این رویکرد انصار الله از یک جنبش کوچک به‌عنوان قدرتمندترین جنبش و محبوب ملت یمن گردید.

حاکمان سعودی باید بپذیرند، انصار الله  در دفاع از حوزه سرزمینی خود لحظه‌ای کوتاه نمی‌آید، طبعاً  آن‌ها که در محاصره بی‌رحمانه نیروهای ائتلاف  واقع‌شده‌اند دفاع مشروع را حق خود دانسته و چاره‌ای جز آن‌که خود را به قلب دشمن بزنند ندارند.

 پس تنها راه برای حل مسائل و مشکلات برگزاری انتخابات آزاد و تلاش‌های دیپلماتیک است تا با این ترفند سیاسی خود را از  غرقاب خونی که مسبب آن بوده‌اند، آبرومندانه‌تر بیرون بکشند.

نکته  قابل‌تأمل آن‌که، هم‌پیمانان سعودی نیز بدانند بیش از این آبروی خود و حوزه سرزمینی خود را نبرند، با اخذ سیاست‌های مستقلانه به مردم خود خدمت کنید، از سرنوشت حکامی که در  دنباله‌روی سیاست‌های غرب از یکدیگر سبقت می‌گرفتند نظر بیفکنند، از سرانجامشان عبرت بگیرند و اگر به حقیقت کلمه مسلمان هستند به اصل اسلام برگردند که فان حزب‌الله هم الغالبون.

لینک کوتاه : http://asremohr.ir/?p=35

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.